Kontakt
+49 7612 020 050 info@pmk-freiburg.de
Aplikacja Mobilna

Kościół św. Krzyża (Offenburg)

Msze Św. w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 16.00 oraz w okresie Bożego Narodzenia (Pasterka o godz. 20.30, 26 grudnia o godz. 16.30) i Wielkanocy (Poniedziałek wielkanocny o godz. 16.30).

Msza św. / Kościół św. Krzyża (Offenburg)

  • 16:00, niedziela, 7 lipca 2024
  • Pfarrstraße 4, 77652 Offenburg
Pokaż szczegóły

Spowiedź św. / Kościół św. Krzyża (Offenburg)

  • 16:00, niedziela, 7 lipca 2024
  • Pfarrstraße 4, 77652 Offenburg
Pokaż szczegóły

Lokalizacja

Kościół znajduje się pod adresem Pfarrstraße 4, 77652 Offenburg. Poniższe linki pomogą w dotarciu na miejsce.

Komunikacja miejska

Opis

Kościół Świętego Krzyża jest najwyższym budynkiem w mieście i mierzy 68,44 m. Obecna świątynia powstała pod koniec XVII wieku i postawiona została na fundamentach pierwszego kościoła zbudowanego w XIII wieku i zniszczonego w pożarze miasta w 1689 roku. Kościół składa się z nawy głównej i naw bocznych, które oddzielone są od nawy głównej rzędami filarów. Ołtarz główny został wykonany przez Franza Lichtenauera w 1740 roku. W kościele znajdziemy renesansowy krucyfiks z 1521 roku i pietę autorstwa Franza Josepha Simmlera. 

Polscy katolicy w Offenburgu

Od 1950 roku ks. Stanisław Bartczak incydentalnie służył przez ok. 30 lat posługą duszpasterską mieszkającym w regionie Ortenau Polakom.

Pierwsza polska msza święta odbyła się 1 maja 1985 roku na skutek inicjatywy państwa Waldemara i Henryki Włodarzów, dra Eugeniusza Bobikiewicza przy wsparciu księdza Choroszego. Początkowo msze w języku polskim odbywały się w maleńkim kościółku pod wezwaniem Św. Andrzeja (Heilig-Andreas-Kirche).

W 1995 roku przybył do Freiburga ks. Stanisław Stec, który duszpasterzuje tu do dzisiaj. Nowy proboszcz odprawia polskie msze święte w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 16, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy o godz. 16:30 w kościele pod wezwaniem Świętego Krzyża (Heilig-Kreuz-Kirche).

Już w latach 80-tych polscy katolicy Offenburga i okolic po każdej ojczystojęzycznej mszy organizowali spotkania towarzyskie w zamówionych, zaprzyjaźnionych lokalach. Spiritus movens polskiego życia kulturalnego, wspólnych wycieczek, pielgrzymek, śpiewów, polskich zabaw byli Henryka i Walter Włodarz, Bożena i Jerzy Sikorscy, dr Cezary Czesław Wojtasik, Felicyta Gradecka. Podkreślić należy wieloletnie wielkie zasługi kulinarne (własne wypieki) nieodżałowanej pani Charlotte Andi oraz pań Łucji Bakalarczyk, Felicyty Gradeckiej, Barbary Zappe.

Prof. Jerzy Sikorski i Walter Włodarz przez całe lata uświetniali celebrę Eucharystii grą na organach.

Podkreślenia zasługuje ogromne, wieloletnie zaangażowanie Łucji Bakalarczyk, która w charakterze gospodarza i klucznika kościoła pomaga w organizacji naszych duchowych spotkań.

W najnowszych latach został powołany i stworzony stały zespół lektorów.

Koordynatorem kościoła filialnego z ramienia Rady Parafialnej jest p. Katarzyna Mężyk.