Kontakt
+49 7612 020 050 info@pmk-freiburg.de
Aplikacja Mobilna

Kościół św. Józefa (Lörrach)

Msze Św. w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 14.00 oraz w okresie Bożego Narodzenia (Pasterka o godz. 19.30, 26 grudnia o godz. 14.00) i Wielkanocy (Poniedziałek wielkanocny o godz. 14.00).

Msza św. / Kościół św. Józefa (Lörrach)

  • 14:00, niedziela, 21 lipca 2024
  • Lörracher Str. 41, 79541 Lörrach
Pokaż szczegóły

Spowiedź św. / Kościół św. Józefa (Lörrach)

  • 14:00, niedziela, 21 lipca 2024
  • Lörracher Str. 41, 79541 Lörrach
Pokaż szczegóły

Lokalizacja

Kościół znajduje się pod adresem Lörracher Str. 41, 79541 Lörrach. Poniższe linki pomogą w dotarciu na miejsce.

Komunikacja miejska

Opis

Kościół św. Józefa znajduje się w Brombach, która stanowi dzielnicę Lörrach. Kamień węgielny pod budowę neogotyckiej świątyni został wmurowany 3 września 1899 r. Po niespełna dwóch latach budowy kościół konsekrowano 25 listopada 1900 roku przez ówczesnego biskupa pomocniczego Justusa Knechta. Pierwszy ołtarz główny kościoła został zaprojektowany na cześć św. Józefa przez rzeźbiarza z Freiburga Josepha Dettlingera (1865–1937). Boczny ołtarz maryjny został podarowany przez Stowarzyszenie św. Bonifacego (Bonifatius-Stiftung), podobnie jak organy, które pochodziły z Muggensturm w Schwarzwaldzie. 

W latach 1962-1966 przeprowadzono gruntowne prace remontowe wnętrza kościoła i wymieniono część wyposażenia. Nowy ołtarz główny i boczny, chrzcielnica, stacje krzyżowe, tabernakulum zostały zaprojektowane przez rzeźbiarza Herberta Maiera. Alfred Erhard z Freiburga wykonał wiszący krzyż nad głównym ołtarzem.

Polscy katolicy w Lörrach-Brombach

Intensywny napływ katolickiej ludności z Polski, a zwłaszcza z Górnego Śląska na teren Badenii południowej w latach 1970-80 spowodował zdecydowany wzrost zapotrzebowania społecznego na polskojęzyczną działalność duszpasterską na tym terenie. W odpowiedzi na zaproszenie miejscowych wiernych, niebawem po inauguracji funkcjonowania Polskiej Misji Katolickiej we Freiburgu, rozpoczęto również działalność w kościele pod wezwaniem św. Bonifacego w Lörrach, który stał się kościołem filialnym. Miejsce to stało się z czasem centrum polskiego życia religijnego, co zwłaszcza w niepewnych latach ówczesnych przeobrażeń politycznych i gospodarczych w Polsce oraz rozdarcia licznych tradycyjnie katolickich rodzin, odegrało bardzo ważną i szczególną rolę. W latach późniejszych siedzibę filii przeniesiono do kościoła pod wezwaniem św. Józefa w Lörrach-Brombach.

Ośrodek filialny w Lörrach w obecnej fazie rozwoju, dzięki wytrwałej kapłańskiej pracy, aktywności duszpasterskiej stanowi dziś nieodłączną część polskiego katolickiego pejzażu w naszym regionie. Msze święte w Lörrach-Brombach są stałymi elementami niedziel oraz świat dla licznych parafian i wiernych polskojęzycznych, a coraz częściej także wiernych niemieckich i innych narodowości.