Kontakt
+49 7612 020 050 info@pmk-freiburg.de
Aplikacje Mobilne

Kościół św. Marcina (Endingen)

Msze Święte z reguły w każdy drugi wtorek miesiąca o godz. 19:00

Pokaż inne kościoły

Lokalizacja

Kościół znajduje się pod adresem Peterskirchpl. 8, 79346 Endingen am Kaiserstuhl. Poniższe linki pomogą w dotarciu na miejsce.

Opis

Kościół św. Marcina w Endingen am Kaiserstuhl znany jest jako tzw. Kościół pielgrzymkowy (Wallfahrtskirche). Początki pierwszej parafii sięgają XII wieku. Po zburzeniu średniowiecznego kościoła obecny kościół zbudowano w 1846 roku. W dzwonnicy nadal wiszą dwa dzwony z XIII wieku, jeden odlano jeszcze w 1256 roku. 

Szczególne znaczenie dla kościoła św. Marcina miał rok 1615, kiedy to stał się on kościołem pielgrzymkowym dzięki wydarzeniu określanym jako „Cud łez”. W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia 27 maja 1615 roku z obrazu Matki Bożej trzymającej dzieciątko Jezusa przez ponad godzinę w obecności tłumu wiernych wylewały się łzy. To cudowne wydarzenie zapoczątkowało pielgrzymkę do Matki Boskiej Płaczącej. Tradycja ta przetrwała z przerwami do dnia dzisiejszego. Każdego roku, w przeddzień dnia Wniebowstąpienia, ma miejsce uroczyste nabożeństwo przez miasto po niej odbywa się procesja światła, po której następuje nocna modlitwa.

Od 1999 roku dzięki staraniom parafian raz w miesiącu odbywają się polskojęzyczne msze święte.