Kontakt
+49 7612 020 050 info@pmk-freiburg.de
Aplikacje Mobilne

Roraty - "Co raz więcej światła!"

Roraty

W czasie Adwentu w kościołach odprawia się specjalne Msze zwane „Roartami”…

Czym się różnią od innych Mszy?

Jaka jest ich historia?

Jak będziemy je przeżywać w Naszej Parafii?

Skąd taka nazwa?

Nazwa "roraty" pochodzi od zwyczajowej pieśni na wejście (introitu), rozpoczynającej się od słów "Rorate caeli desuper" - "Spuśćcie rosę niebiosa".

Roratami nazywa się Mszą wotywną o Najświętszej Maryi Pannie w okresie Adwentu. Ta Msza jest jednym ze znaków szczególnej obecności czuwającej Maryi, gdyż to Ona oczekiwała Mesjasza w sposób szczególny. Przeżywała Ona adwent oczekiwania jako córka Izraela, jako Matka Pana Jezusa i jako Matka Kościoła.

Na czym polegają roraty?

Roraty odprawiane były bardzo wczesnym rankiem, kiedy było jeszcze ciemno a dziś także celebruje się je wieczorem. Eucharystia rozpoczyna się przy zgaszonych światłach; zapalają się one dopiero podczas uroczystego hymnu "Chwała na wysokości Bogu". Jest to jeden z nielicznych przypadków w roku liturgicznym, kiedy hymn ten śpiewa się każdego dnia (chociaż wyłącznie podczas Rorat). Przy ołtarzu natomiast umieszcza się specjalną świecę roratnią zwaną roratką, którą zapalamy podczas Rorat. Jest ona symbolem Najświętszej Maryi Panny, która niesie ludziom Chrystusa - Światłość prawdziwą. Biała lub niebieska kokarda, którą jest przepasana roratka mówi o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Zielona gałązka przypomina proroctwo: "Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści się odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej Duch Pański..." (Iz 11, 1-2). Ta starotestamentalna przepowiednia mówi o Maryi, na którą zstąpił Duch Święty i ukształtował w Niej ciało Jezusa Chrystusa.

Dlaczego na roraty przynosi się lampiony?

Obok świecy roratniej innym przejawem adwentowej liturgii światła jest lampion, który zapalany jest na początku Mszy roratniej. Idąc na roraty, dzieci zabierają je ze sobą aby rozświetlały mroki grudniowej nocy. Ta piękna w swej wymowie symbolika przypomina nam o konieczności zbierania przez cały adwent dobrych uczynków, które mogłyby rozjaśnić mroki grzechu w naszej duszy, wskazać Chrystusowi drogę do naszego serca. By, kiedy w pięknie przyozdobionej świątyni znajdzie się miejsce na betlejemski żłóbek, w naszym sercu znalazło się jednocześnie miejsce dla małego Jezusa.

Jaka jest historia rorat?

W Polsce najstarsze wzmianki tej tradycji sięgają XIII wieku. Zwyczaj ten przyniosła do Polski prawdopodobnie błogosławiona Kinga z Węgier. Największą popularność i szczyt rozwoju roraty osiągają w XVI wieku. Codziennego udziału w tej Mszy św. przestrzegali królowie Zygmunt Stary, Zygmunt August, królowa Bona, Anna Jagielonka i Marysieńka Sobieska. Natomiast Zygmunt I Stary i Anna jego córka starali się o to, aby w kaplicy królewskiej na Wawelu roraty odprawiane były nie tylko w czasie Adwentu, ale przez cały rok raz na tydzień. Na ten cel przeznaczyli pewne fundusze i w 1545 roku utworzono specjalne Bractwo Rorantystów, którego zadaniem było odprawianie i śpiewanie Mszy świętej roratniej.

Jak będą wyglądały roraty w Naszej Parafii?

Podobnie, jak w ubiegłym roku, Msze roratnie odprawiane będą w naszym Kościele w każdy piątek o godz. 18.30. W tegorocznych rozważaniach adwentowych będzie nam towarzyszyło hasło: "Co raz więcej światła".

Słowo zachęty… aby nie przegapić rorat!

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestniczenia w roratach. Niech nie zabraknie w Kościele na Mszach roratnich dzieci z lampionami, młodzieży i dorosłych. Wykorzystajmy jak najlepiej czas adwentowego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa!!! Nie zlekceważmy pięknych tradycji i nie zmarnujmy szansy, aby zbliżyć się jeszcze bardziej do Pana Boga.